Nápověda

Aplikace Staročeské slovní tvary vytvoří na základě zadaného staročeského heslového slova a (jemu odpovídajích) parametrů jednu nebo několik tabulek jeho slovních tvarů (skloňuje podstatná jména obecná, časuje doposud zpracované třídy sloves, stupňuje příslovce, …). Heslové slovo se zadá do kolonky hyperlemma a generování se spustí tlačítkem .

Heslová slova v očekávané podobě k roku 1300 naleznete např. ve staročeských slovnících na Vokabuláři webovém anebo je pomůže dohledat našeptávač, který po výběru heslového slova zároveň vyplní ostatní parametry. Při psaní do kolonky hyperlemma našeptávač nabízí odpovídající heslová slova včetně jejich slovního druhu. Heslové slovo vyberete buď myší, klávesou Enter ⏎ nebo Tab ↹.

Parametry

Tabulka slovních tvarů

Ve vytvořené tabulce jsou slovní tvary uspořádané do řádků a sloupců podle gramatických kategorií relevantních pro daný slovní druh, např. podle pádu a čísla.

V buňkách tabulky se slovní tvary řadí do seznamů podle zakončení, ucho oko např. uchóm a uchám (v 3. pádě množného čísla). Provedou-li se u tvaru hláskové změny, umístí se nástupnické podoby výchozího tvaru do zanořených seznamů pod ním – pod uchóm nejdříve uchuom a v druhé úrovni zanoření ještě uchům. Nastane-li u tvaru formální změna, která vede k jeho zrušení (např. u tvaru mládě, který podle návrhu vzniká od pomocného tvaru *mláďě), pak se rušený tvar v tabulce zobrazuje jako přeškrtnutý (mláďě).

Příklad

Zadejte a vyberte hyperlemma kamna. Do kolonky slovní druh se vyplní podstatné jméno. Do vzoru se doplní údaj subst.f+n.a+o-kmen.kamna (toto podstatné jméno má samostatný vzor zařaditelný ke dvěma jmenným rodům a kmenům). V kolonce omezení [vzoru] se nyní uvádí plurale tantum, protože se jedná o jméno pomnožné. Konečně v kolonce alternace se objeví předpis E0-bezkoncovkove_tvary-KeK/tvary_s_koncovkou-KK, který způsobuje, že se ve tvarech s nulovou koncovkou (v druhém pádu množného čísla) použije tvarotvorný základ kamen-, zatímco v ostatních tvarech základ kamn-.

Kolonka gradace se používá při stupňování (v tuto chvíli pouze) příslovcí a vokalizace se uplatňuje u předložek s přidanou samohláskou (k, ke, ku).

Podrobněji

Více informací se dozvíte také v článku, na nějž odkazujeme na stránce Jak citovat.